Pierwsza wizyta u dietetyka klinicznego Anny Wieja

Kiedy jesteś po wyborze specjalisty, kolejnym krokiem jest przygotowanie do pierwszej wizyty u dietetyka. Poniżej znajdziesz wskazówki, których spełnienie sprawi, że nasza pierwsza konsultacja będzie owocna – pozwoli mi na przygotowanie dla Ciebie planu żywieniowego oraz udzielenie odpowiedzi na wszystkie zadane pytania.

Co przygotować na pierwszą wizytę u dietetyka?

Do pierwszej wizyty w gabinecie dietetycznym dobrze je zabrać ze sobą:

Lista z pytaniami do dietetyka

Jeśli przed pierwszą wizytą przychodzą Ci do głowy pytania dotyczące wizyty i nie chcesz o niczym zapomnieć, to zapisz je sobie wcześniej. Pierwsza wizyta może być powodem stresu dla Ciebie, ale bez obaw – jestem tutaj po to, aby Co pomóc, a celem konsultacji dietetycznych jest poprawa Twojego stanu zdrowia i samopoczucia.

Odpowiem na wszystkie Twoje pytania – nie bój się ich zadawać.

Badania i leki

Podczas pierwszej wizyty zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad zdrowotno-żywieniowy. Z tego powodu przynieś ze sobą aktualne wyniki podstawowych badań:

  • morfologia krwi,
  • glukoza na czczo,
  • lipidogram (cholesterol całkowity, cholesterol LDL, cholesterol HDL, trójglicerydy),
  • próby wątrobowe,
  • TSH (badanie tarczycy).

Zabierz również listę przyjmowanych leków oraz suplementów diety.

Dzienniczek żywieniowy

W konsultacji dietetycznej, oprócz kwestii zdrowotnych, istotne są także Twoje nawyki żywieniowe oraz preferencje smakowe. Dlatego przed pierwszą wizytą, warto spisać spożywane przez Ciebie dania i produkty, z uwzględnieniem ilości oraz pór posiłków.

Tutaj z pomocą przychodzi dzienniczek żywieniowy, który pomoże w analizie Twoich zachowań żywieniowych. Dzienniczek żywieniowy to nic innego jak spis posiłków i produktów spożywanych na danej przestrzeni czasu (nam wystarczą 3 dni – najlepiej 2 dni w tygodniu, 1 dzień weekendu), z uwzględnieniem godzin oraz ilości, spisanych za pośrednictwem miar domowych, np. 1 kromka chleba, 1 szklanka herbaty, 1 plasterek wędliny, 1 łyżka oleju. W dodatkowych uwagach warto zawrzeć informacje odnośnie samopoczucia towarzyszącego po spożyciu danego posiłku (np. osłabienie, ból brzucha, wzdęcia, spadek energii, głód).

Klikając w poniższy przycisk możesz bezpłatnie pobrać plik PDF zawierający dzienniczek żywieniowy. Wypełnij go i przynieś ze sobą na pierwszą wizytę.

Po co sugeruję wypełnić dzienniczek żywieniowy? W związku z tym, że pamięć bywa ulotna, warto zapisywać dokładnie, co i kiedy było jedzone, aby o niczym nie zapomnieć. W ten sposób dzienniczek będzie wiarygodny i odzwierciedlający Twój prawdziwy jadłospis.

Jak wygląda pierwsza wizyta w gabinecie dietetycznym?

Pierwsza wizyta w gabinecie dietetycznym trwa około 60 minut. Konsultację rozpoczynamy od rozmowy, wspólnie ustalając cel wizyty. Mówisz „chcę schudnąć”, „chcę przytyć”, „mam problemy z trawieniem” lub „złe wyniki badań krwi”, a może „pragnę odżywiać się zdrowo” bądź też „chcę skorzystać z diety dla par”? Ustalenie celu wizyty stanowi podstawę w ustaleniu strategii żywieniowej.

Następnie zadam pytania związane z Twoim stanem zdrowia, nawykami żywieniowymi i trybem życia oraz aktywnością fizyczną. Kolejno dokonam pomiarów Twojego ciała. Po zebraniu tych wszystkich informacji, zaproponuję możliwe rozwiązania. Ustalimy i omówimy indywidualnie dostosowany do Ciebie sposób współpracy dietetycznej.

Na kolejną wizytę umówimy się za około 4 tygodnie, ponieważ po upływie takiego czasu będą widoczne już pierwsze efekty podjętych działań, a zatem możliwa stanie się kontynuacja pracy lub wdrożenie ewentualnych modyfikacji.

Umów pierwszą wizytę u dietetyka klinicznego!

Jeśli nadal masz jakieś pytania dotyczące pierwszej konsultacji dietetycznej – skontaktuj się ze mną. Z przyjemnością udzielę odpowiedzi na każde z nich.

Natomiast termin pierwszej wizyty umówisz:

Anna Wieja - ZnanyLekarz.pl